O B S G r u p

YAPISAL KABLOLAMA

YAPISAL KABLOLAMA


Proje için gerekli kablolama ve altyapısını UTP, FTP, STP, SFTP, FİBER OPTİK, COAXIEL kablolar, patch paneller, terminasyon kutuları, kabinetler, sıva altı ve üstü kanal ve tavalar, 19” rack kabinetler kullanarak dizayn eder ve entegrasyonunu yapar.

 

Category Kablo ve Fiber Sonlandırma

 

Kabloların çekilmesi ve kanallar ile duvar prizlerinin bitirilmesi sonrasında kalan iş sonlandırma bölümüdür. Bu bölümde patch panel kullanılarak kabinete gelen kablolar sonlandırılır. Cat6 kablo için c, Cat6 panel, Cat5e kablo için Cat5e panel kullanılır. Kullanılacak patch cord kablolar hazırlandıktan sonra RJ45 uçlarla beraber sonlandırılması yapılır. RJ45 için hem Cat5, hem de Cat6 tipleri vardır. Bu iki tip arasındaki seçim, kullanılan kablonun kategorisi ile belirlenir.

 

Test ve Etiketleme

 

Yapılan kablolama ve sonlandırma işleminin ardından sıra işlemin test edilme ve devreye alınma safhasına geldiği bölümdür. Kablo test cihazları ile her kablo teker teker testten geçer. Her bir kablonun ayrı ayrı onay mekanizmasından geçmesi gerekir. Aksi olduğunda o kablo kullanılamaz. Patch cord kabloların switch ile sonlandırıldığı durumlarda switch üzerinden de kontroller yapılır. Patch panel üzerine de her bir nokta için isim ya da numaralandırma yapılır. Bu sayede kablosu çalışmayan bir bilgisayarın hangi portta olduğunu direkt bulabilirsiniz.

Yapısal Kablolama